IN-P32ATB
DigiKey Part Number
1830-1108-2-ND - Tape & Reel (TR)
1830-1108-1-ND - Cut Tape (CT)
1830-1108-6-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
IN-P32ATB
Description
LED BLUE CLEAR 2PLCC SMD
Manufacturer Standard Lead Time
5 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Blue 467nm LED Indication - Discrete 3.1V 2-PLCC
Category
Voltage - Forward (Vf) (Typ)
3.1V
Mfr
Current - Test
20mA
Series
Viewing Angle
120°
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Mounting Type
Part Status
Active
Wavelength - Dominant
Color
Wavelength - Peak
473nm
Configuration
Standard
Package / Case
2-PLCC
Lens Color
Colorless
Supplier Device Package
Lens Transparency
Clear
Size / Dimension
3.20mm L x 2.80mm W
Millicandela Rating
Height (Max)
1.90mm
Lens Style
Round with Flat Top
Base Product Number
Lens Size
2.40mm Dia