G125-MV20605L0P
DigiKey Part Number
952-2813-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
G125-MV20605L0P
Description
CONN HEADER VERT 6POS 1.25MM
Manufacturer Standard Lead Time
18 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Connector Header Through Hole 6 position 0.049" (1.25mm)
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
G125-MV20605L0P Models
Category
Fastening Type
Push-Pull
Mfr
Contact Length - Post
0.177" (4.50mm)
Series
Insulation Height
0.193" (4.90mm)
Packaging
Bag
Contact Shape
Circular
Part Status
Active
Contact Finish - Mating
Gold
Connector Type
Contact Finish Thickness - Mating
8.00µin (0.203µm)
Contact Type
Male Pin
Contact Material
Phosphor Bronze
Pitch - Mating
Insulation Material
Polyamide (PA4T), Nylon 4T, Glass Filled, Halogen Free
Number of Positions
Features
Board Lock, Pick and Place
Number of Rows
2
Operating Temperature
-65°C ~ 150°C
Row Spacing - Mating
Material Flammability Rating
UL94 V-0
Number of Positions Loaded
All
Insulation Color
Green
Style
Current Rating (Amps)
2A per Contact
Shrouding
Shrouded - 4 Wall
Mated Stacking Heights
7.25mm, 7.35mm, 7.7mm