TBC05-20-1-G-G is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
On Shore Technology Inc.
In Stock: 0
Datasheet
Parametric Equivalent
Amphenol Anytek
In Stock: 0
Datasheet
20 Position Wire to Board Terminal Block Horizontal with Board 0.100" (2.54mm) Through Hole
TBC05-20-1-G-G
DigiKey Part Number
2073-TBC05-20-1-G-G-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
TBC05-20-1-G-G
Description
20W, 2.54MM PITCH TERM-BLOCK, SI
Manufacturer Standard Lead Time
10 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Category
Wire Gauge
18-30 AWG
Manufacturer
GCT
Mounting Type
Through Hole
Series
Wire Termination
Screw - Rising Cage Clamp
Packaging
Box
Color
Green
Part Status
Active
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C
Number of Levels
1
Housing Material
Polyamide (PA66), Nylon 6/6
Positions Per Level
20
Contact Material - Plating
Copper Alloy
Pitch
0.100" (2.54mm)
Clamp Material - Plating
Copper Alloy
Mating Orientation
Horizontal with Board
Screw Material - Plating
Steel, Stainless
Current
6 A
Torque - Screw
0.15 Nm (1.3 Lb-In)
Voltage
150 V