VN20A1500000G is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
On Shore Technology Inc.
In Stock: 0
Datasheet
Parametric Equivalent
GCT
In Stock: 0
Datasheet
Image for VN20A1500000G is not available
VN20A1500000G
DigiKey Part Number
VN20A1500000G-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
VN20A1500000G
Description
TERM BLK 20P SIDE ENT 2.54MM PCB
Manufacturer Standard Lead Time
16 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
20 Position Wire to Board Terminal Block Horizontal with Board 0.100" (2.54mm) Through Hole
Category
Wire Gauge
18-30 AWG
Manufacturer
Amphenol Anytek
Mounting Type
Through Hole
Series
Wire Termination
Screw - Rising Cage Clamp
Packaging
Bulk
Color
Green
Part Status
Active
Operating Temperature
-40°C ~ 115°C
Number of Levels
1
Housing Material
Thermoplastic
Positions Per Level
20
Clamp Material - Plating
Brass - Nickel Plated
Pitch
0.100" (2.54mm)
Screw Material - Plating
Steel - Zinc Plated
Mating Orientation
Horizontal with Board
Torque - Screw
0.15 Nm (1.3 Lb-In)
Current
6 A
Screw Thread
M1.6
Voltage
150 V