PSB50W-1200-42-S is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
ERP Power, LLC
In Stock: 0
Datasheet
Parametric Equivalent
ERP Power, LLC
In Stock: 216
Datasheet
In Stock: 296
In Stock: 682
Flip Electronics
In Stock: 120
1.2A 28 ~ 42V Constant Current LED Driver AC DC Converter Topology 1 Output
PSB50W-1200-42-S
DigiKey Part Number
1800-PSB50W-1200-42-S-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
PSB50W-1200-42-S
Description
POWER SUPPLY LED DIMMING 42V
Detailed Description
Category
Current - Output (Max)
1.2A
Manufacturer
Power (Watts)
50 W
Packaging
Box
Active
Operating Temperature
90°C
Efficiency
90%
Size / Dimension
3.88" L x 1.03" W x 0.86" H (98.5mm x 26.2mm x 21.9mm)
Approval Agency
CB, CE, cULus, FCC
Voltage - Input (Min)
120VAC
Voltage - Input (Max)
277VAC
Base Product Number
Voltage - Output
28 ~ 42V