HCM1A1307V2-1R8-R is Obsolete and no longer manufactured.
Available Substitutes:
MFR Recommended
Eaton - Electronics Division
In Stock: 228
Datasheet
1.8 µH Shielded Inductor 19 A 2.94mOhm Max Nonstandard
HCM1A1307V2-1R8-R
DigiKey Part Number
283-HCM1A1307V2-1R8-RTR-ND - Tape & Reel (TR)
283-HCM1A1307V2-1R8-RCT-ND - Cut Tape (CT)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
HCM1A1307V2-1R8-R
Description
FIXED IND 1.8UH 19A 2.94 MOHM
Customer Reference
Detailed Description
Category
Shielding
Shielded
Mfr
DC Resistance (DCR)
2.94mOhm Max
Series
Frequency - Self Resonant
26MHz
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Ratings
AEC-Q200
Part Status
Obsolete
Operating Temperature
-55°C ~ 155°C
Material - Core
Inductance Frequency - Test
100 kHz
Inductance
Mounting Type
Surface Mount
Tolerance
±20%
Package / Case
Nonstandard
Current Rating (Amps)
Size / Dimension
0.530" L x 0.496" W (13.45mm x 12.60mm)
Current - Saturation (Isat)
24A
Height - Seated (Max)
0.256" (6.50mm)