HCM1A1307V3-1R8-R
DigiKey Part Number
283-HCM1A1307V3-1R8-RTR-ND - Tape & Reel (TR)
283-HCM1A1307V3-1R8-RCT-ND - Cut Tape (CT)
283-HCM1A1307V3-1R8-RDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
HCM1A1307V3-1R8-R
Description
FIXED IND 1.8UH 19A 2.94 MOHM
Manufacturer Standard Lead Time
19 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
1.8 µH Shielded Molded Inductor 19 A 2.94mOhm Max Nonstandard
Category
Shielding
Shielded
Mfr
DC Resistance (DCR)
2.94mOhm Max
Series
Frequency - Self Resonant
31MHz
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Ratings
AEC-Q200
Part Status
Active
Operating Temperature
-55°C ~ 155°C
Type
Molded
Inductance Frequency - Test
100 kHz
Material - Core
Mounting Type
Surface Mount
Inductance
Package / Case
Nonstandard
Tolerance
±20%
Size / Dimension
0.530" L x 0.496" W (13.45mm x 12.60mm)
Current Rating (Amps)
Height - Seated (Max)
0.256" (6.50mm)
Current - Saturation (Isat)
24A