1140-E211-P9M1-15A is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
E-T-A
In Stock: 0
Datasheet
Parametric Equivalent
E-T-A
In Stock: 216
Datasheet
In Stock: 30
In Stock: 0
Circuit Breaker Thermal 15A 250 V AC 50 V DC Push to Reset Panel Mount
Circuit Breaker Basics - Another Teaching Moment
1140-E211-P9M1-15A
DigiKey Part Number
1140-E211-P9M1-15A-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
1140-E211-P9M1-15A
Description
CIR BRKR THRM 15A 250VAC 50VDC
Manufacturer Standard Lead Time
6 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Category
Current Rating (Amps)
15A
Manufacturer
Voltage Rating - AC
250 V
Series
Voltage Rating - DC
50 V