1140-G151-P7M1-15A
DigiKey Part Number
1140-G151-P7M1-15A-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
1140-G151-P7M1-15A
Description
CIR BRKR THRM 15A 250VAC 50VDC
Manufacturer Standard Lead Time
6 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Circuit Breaker Thermal 15A 250 V AC 50 V DC Push to Reset Panel Mount
Category
Current Rating (Amps)
15A
Manufacturer
E-T-A
Voltage Rating - AC
250 V
Series
Voltage Rating - DC
50 V