DMTH4004LK3Q-13 is out of stock and can be placed on backorder.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
Diodes Incorporated
In Stock: 2,315
Datasheet
Similar
onsemi
In Stock: 1,375
Datasheet
Similar
Infineon Technologies
onsemi
STMicroelectronics
N-Channel 40 V 100A (Tc) 3.9W (Ta), 180W (Tc) Surface Mount TO-252-3
TO-252-3
DMTH4004LK3Q-13
DigiKey Part Number
DMTH4004LK3Q-13DITR-ND - Tape & Reel (TR)
DMTH4004LK3Q-13DICT-ND - Cut Tape (CT)
DMTH4004LK3Q-13DIDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
DMTH4004LK3Q-13
Description
MOSFET N-CH 40V 100A TO252
Detailed Description
Category
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs
83 nC @ 10 V
Mfr
Vgs (Max)
±20V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds
4450 pF @ 25 V
Power Dissipation (Max)
3.9W (Ta), 180W (Tc)
FET Type
Operating Temperature
-55°C ~ 175°C (TJ)
Technology
Grade
Automotive
Drain to Source Voltage (Vdss)
40 V
Qualification
AEC-Q101
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C
Mounting Type
Surface Mount
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On)
4.5V, 10V
Supplier Device Package
TO-252-3
Rds On (Max) @ Id, Vgs
3mOhm @ 50A, 10V
Package / Case
Vgs(th) (Max) @ Id
3V @ 250µA