BZX84B39-7-F
DigiKey Part Number
31-BZX84B39-7-FTR-ND - Tape & Reel (TR)
31-BZX84B39-7-FCT-ND - Cut Tape (CT)
31-BZX84B39-7-FDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
BZX84B39-7-F
Description
DIODE ZENER 39V 350MW SOT23
Detailed Description
Zener Diode 39 V 350 mW ±2% Surface Mount SOT-23-3
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
BZX84B39-7-F Models
Category
Current - Reverse Leakage @ Vr
100 nA @ 27.3 V
Mfr
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
900 mV @ 10 mA
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Operating Temperature
-65°C ~ 150°C (TJ)
Tolerance
±2%
Power - Max
350 mW
Base Product Number
Impedance (Max) (Zzt)
130 Ohms