CV94A-FGC-CP1R1HJ1BB7D3D3 is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
Cree LED
In Stock: 0
Parametric Equivalent
Cree LED
In Stock: 0
Red, Green, Blue (RGB) 622nm Red, 530nm Green, 470nm Blue LED Indication - Discrete 2.1V Red, 2.6V Green, 2.7V Blue 6-SMD, J-Lead
CV94A-FGC-CP1R1HJ1BB7D3D3
DigiKey Part Number
90-CV94A-FGC-CP1R1HJ1BB7D3D3-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
CV94A-FGC-CP1R1HJ1BB7D3D3
Description
LED RGB DIFFUSED 6PLCC SMD
Manufacturer Standard Lead Time
3 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Category
Lens Size
2.80mm x 2.10mm
Mfr
Voltage - Forward (Vf) (Typ)
2.1V Red, 2.6V Green, 2.7V Blue
Packaging
Bulk
Current - Test
15mA Red, 10mA Green, 10mA Blue
Part Status
Active
Mounting Type
Color
Wavelength - Dominant
Configuration
Independent
Features
IPX8
Lens Color
Red, Green, Blue (RGB)
Package / Case
6-SMD, J-Lead
Lens Transparency
Diffused
Supplier Device Package
Millicandela Rating
Size / Dimension
9.40mm L x 4.20mm W
Lens Style
Oval with Domed Top
Height (Max)
3.85mm