381LX153M050A052 is out of stock and can be placed on backorder.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
Cornell Dubilier Knowles
In Stock: 2,048
Datasheet
Parametric Equivalent
Cornell Dubilier Knowles
In Stock: 0
Datasheet
Rubycon
In Stock: 90
Rubycon
Nichicon
In Stock: 347
Nichicon
In Stock: 325
15000 µF 50 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can - Snap-In 3000 Hrs @ 105°C
381LX153M050A052
DigiKey Part Number
338-2299-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
381LX153M050A052
Description
CAP ALUM 15000UF 20% 50V SNAP TH
Detailed Description
Ripple Current @ Low Frequency
4.8 A @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency
5.5 A @ 20 kHz
Lead Spacing
0.394" (10.00mm)
Capacitance
Size / Dimension
1.378" Dia (35.00mm)
Tolerance
±20%
Height - Seated (Max)
2.047" (52.00mm)
Voltage - Rated
50 V
Mounting Type
Lifetime @ Temp.
3000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C