63MXG15000MEFCSN35X50 is out of stock and can be placed on backorder.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
Cornell Dubilier Knowles
In Stock: 2,048
Datasheet
15000 µF 63 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can - Snap-In 3000 Hrs @ 105°C
63MXG15000MEFCSN35X50
DigiKey Part Number
1189-63MXG15000MEFCSN35X50-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
63MXG15000MEFCSN35X50
Description
CAP ALUM 15000UF 20% 63V SNAP TH
Manufacturer Standard Lead Time
19 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Datasheet
EDA/CAD Models
63MXG15000MEFCSN35X50 Models
Category
Polarization
Polar
Mfr
Applications
Series
Ripple Current @ Low Frequency
5.25 A @ 120 Hz
Packaging
Bulk
Ripple Current @ High Frequency
6.0375 A @ 10 kHz
Part Status
Active
Lead Spacing
0.394" (10.00mm)
Capacitance
Size / Dimension
1.378" Dia (35.00mm)
Tolerance
±20%
Height - Seated (Max)
2.047" (52.00mm)
Voltage - Rated
63 V
Mounting Type
Lifetime @ Temp.
3000 Hrs @ 105°C
Package / Case
Radial, Can - Snap-In
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C