381LX102M250A042 is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Similar
Cornell Dubilier Knowles
In Stock: 3,237
Datasheet
Similar
Cornell Dubilier Knowles
In Stock: 10,950
Datasheet
In Stock: 100
In Stock: 46
Parametric Equivalent
Direct
Rubycon
Direct
Rubycon
Nichicon
In Stock: 200
Nichicon
In Stock: 16
Parametric Equivalent
TDK
In Stock: 825
In Stock: 283
1000 µF 250 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can - Snap-In 3000 Hrs @ 105°C
381LX102M250A042
DigiKey Part Number
338-2289-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
381LX102M250A042
Description
CAP ALUM 1000UF 20% 250V SNAP TH
Customer Reference
Detailed Description
Ripple Current @ Low Frequency
2.2 A @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency
3.1 A @ 20 kHz
Lead Spacing
0.394" (10.00mm)
Capacitance
Size / Dimension
1.378" Dia (35.00mm)
Tolerance
±20%
Height - Seated (Max)
1.654" (42.00mm)
Voltage - Rated
250 V
Mounting Type
Lifetime @ Temp.
3000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C