381LR102M250K052
DigiKey Part Number
338-2477-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
381LR102M250K052
Description
CAP ALUM 1000UF 20% 250V SNAP TH
Manufacturer Standard Lead Time
30 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
1000 µF 250 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can - Snap-In 149mOhm @ 120Hz 3000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C
Mfr
Polarization
Polar
Series
Applications
Packaging
Bulk
Ripple Current @ Low Frequency
2.84 A @ 120 Hz
Part Status
Active
Ripple Current @ High Frequency
4.06 A @ 20 kHz
Capacitance
Lead Spacing
0.394" (10.00mm)
Tolerance
±20%
Size / Dimension
1.181" Dia (30.00mm)
Voltage - Rated
250 V
Height - Seated (Max)
2.047" (52.00mm)
ESR (Equivalent Series Resistance)
149mOhm @ 120Hz
Mounting Type
Lifetime @ Temp.
3000 Hrs @ 105°C