15282-18PG-321
DigiKey Part Number
SC2914-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
15282-18PG-321
Description
CONN RCPT MALE 18P GOLD SLDR CUP
Manufacturer Standard Lead Time
6 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
18 Position Circular Connector Receptacle, Male Pins Solder Cup
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
15282-18PG-321 Models
Category
Shell Material
Polyamide (PA), Nylon
Mfr
Contact Finish - Mating
Gold
Series
Color
Black
Packaging
Bulk
Ingress Protection
Weathertight
Part Status
Active
Features
Backshell, Cable Clamp
Connector Type
Shielding
Number of Positions
18
Voltage Rating
600V
Mounting Type
Free Hanging (In-Line)
Cable Opening
0.210" ~ 0.250" (5.33mm ~ 6.35mm)
Termination
Solder Cup
Operating Temperature
-40°C ~ 115°C