3132-24-1-0500-007-1-TS
DigiKey Part Number
CN119G-500-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
3132-24-1-0500-007-1-TS
Description
HOOK-UP STRND 24AWG GRN 500'
Manufacturer Standard Lead Time
20 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
24 AWG Hook-Up Wire 11/0.0063" Green 300V 500.0' (152.4m)
Category
Jacket (Insulation) Diameter
0.057" (1.45mm)
Mfr
Jacket (Insulation) Thickness
0.016" (0.41mm)
Packaging
Spool
Length
500.0' (152.4m)
Part Status
Active
Voltage
300V
Cable Type
Operating Temperature
-30°C ~ 150°C
Wire Gauge
Jacket Color
Conductor Strand
11/0.0063"
Ratings
UL Style 3132
Conductor Material
Features
High Temperature, Oil Resistant
Jacket (Insulation) Material
Base Product Number
Environmental & Export Classifications
Product Questions and Answers
Additional Resources
In-Stock: 11
Check for Additional Incoming Stock
Spool
QuantityUnit PriceExt Price
Manufacturers Standard Package
Alternate Color
HOOK-UP STRND 24AWG BLK 500'
In-Stock: 75
HOOK-UP STRND 24AWG WHITE
In-Stock: 49047
HOOK-UP STRND 24AWG YELLOW
In-Stock: 8202
HOOK-UP STRND 24AWG RED 500'
In-Stock: 55
HOOK-UP STRND 24AWG BLU 500'
In-Stock: 22
Alternate Length
HOOK-UP STRND 24AWG 300V GRN 50'
In-Stock: 3
HOOK-UP STRND 24AWG 300V GRN 25'