3122-18-1-0500-003-1-TS
DigiKey Part Number
CN331Y-50-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
3122-18-1-0500-003-1-TS
Description
HOOK-UP STRND 18AWG 300V YEL 50'
Customer Reference
Detailed Description
18 AWG Hook-Up Wire 7/0.0157" Yellow 300V 50.00' (15.24m)
Category
Jacket (Insulation) Diameter
0.095" (2.41mm)
Mfr
Jacket (Insulation) Thickness
0.015" (0.38mm)
Series
Length
50.00' (15.24m)
Packaging
Spool
Voltage
300V
Part Status
Active
Operating Temperature
-50°C ~ 200°C
Cable Type
Jacket Color
Wire Gauge
Ratings
UL Style 3122
Conductor Strand
7/0.0157"
Features
Oil Resistant
Conductor Material
Base Product Number
Jacket (Insulation) Material
Environmental & Export Classifications
Product Questions and Answers
Additional Resources
In-Stock: 8
Check for Additional Incoming Stock
Value Added Item
Spool
QuantityUnit PriceExt Price
Manufacturers Standard Package
Alternate Color
HOOK-UP STRND 18AWG 300V BLK 50'
In-Stock: 5
HOOK-UP STRND 18AWG 300V WHT 50'
In-Stock: 21
HOOK-UP STRND 18AWG 300V RED 50'
In-Stock: 0
HOOK-UP STRND 18AWG 300V BLU 50'
In-Stock: 5
HOOK-UP STRND 18AWG 300V BRN 50'
In-Stock: 4
Alternate Length
HOOK-UP STRND 18AWG YELLOW
In-Stock: 3959
HOOK-UP STRND 18AWG YEL 100'
In-Stock: 12
HOOK-UP STRND 18AWG 300V YEL 25'