3099-16-1-0500-008-1-TS
DigiKey Part Number
CN609A-100-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
3099-16-1-0500-008-1-TS
Description
HOOK-UP STRND 16AWG ORN 100'
Customer Reference
Detailed Description
16 AWG Hook-Up Wire 26/0.0100" Orange 300V 100.0' (30.5m)
Category
Jacket (Insulation) Diameter
0.126" (3.20mm)
Mfr
Jacket (Insulation) Thickness
0.031" (0.80mm)
Packaging
Spool
Length
100.0' (30.5m)
Part Status
Obsolete
Voltage
300V
Cable Type
Operating Temperature
-30°C ~ 150°C
Wire Gauge
Jacket Color
Conductor Strand
26/0.0100"
Ratings
UL Style 3099
Conductor Material
Features
High Temperature, Oil Resistant
Jacket (Insulation) Material
Base Product Number
Environmental & Export Classifications
Product Questions and Answers
Additional Resources
In-Stock: 5
Check for Additional Incoming Stock
This product is no longer manufactured and will no longer be stocked once stock is depleted.
Value Added Item
Spool
QuantityUnit PriceExt Price
Manufacturers Standard Package
Alternate Color
HOOK-UP STRND 16AWG BLK 100'
In-Stock: 0
HOOK-UP STRND 16AWG WHT 100'
In-Stock: 1
HOOK-UP STRND 16AWG YEL 100'
In-Stock: 8
HOOK-UP STRND 16AWG RED 100'
In-Stock: 0
HOOK-UP STRND 16AWG BLU 100'
Alternate Length
HOOK-UP STRND 16AWG ORN 250'
In-Stock: 1
HOOK-UP STRND 16AWG 300V ORN 50'
In-Stock: 10
HOOK-UP STRND 16AWG 300V ORN 25'