3099-16-1-0500-008-1-TS
DigiKey Part Number
CN609A-250-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
3099-16-1-0500-008-1-TS
Description
HOOK-UP STRND 16AWG ORN 250'
Customer Reference
Detailed Description
16 AWG Hook-Up Wire 26/0.0100" Orange 300V 250.0' (76.2m)
Category
Jacket (Insulation) Diameter
0.126" (3.20mm)
Mfr
Jacket (Insulation) Thickness
0.031" (0.80mm)
Voltage
300V
Cable Type
Operating Temperature
-30°C ~ 150°C
In-Stock: 1
Check for Additional Incoming Stock
This product is no longer manufactured and will no longer be stocked once stock is depleted.
Value Added Item
Spool
QuantityUnit PriceExt Price
Manufacturers Standard Package
Alternate Color
HOOK-UP STRND 16AWG BLK 250'
In-Stock: 0
HOOK-UP STRND 16AWG WHT 250'
In-Stock: 0
HOOK-UP STRND 16AWG YEL 250'
In-Stock: 2
HOOK-UP STRND 16AWG RED 250'
HOOK-UP STRND 16AWG BRN 250'
In-Stock: 2
Alternate Length
HOOK-UP STRND 16AWG ORN 100'
In-Stock: 5
HOOK-UP STRND 16AWG 300V ORN 50'
In-Stock: 10
HOOK-UP STRND 16AWG 300V ORN 25'