1672-18-1-0500-004-1-TS
DigiKey Part Number
CN372R-100-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
1672-18-1-0500-004-1-TS
Description
HOOK-UP STRND 18AWG RED 100'
Customer Reference
Detailed Description
18 AWG Hook-Up Wire 34/0.0071" Red 300V 100.0' (30.5m)
Category
Jacket (Insulation) Diameter
0.122" (3.10mm)
Mfr
Jacket (Insulation) Thickness
0.016" (0.41mm)
Packaging
Spool
Length
100.0' (30.5m)
Part Status
Discontinued at DigiKey
Voltage
300V
Cable Type
Operating Temperature
-10°C ~ 105°C
Wire Gauge
Jacket Color
Conductor Strand
34/0.0071"
Ratings
UL Style 1672
Conductor Material
Features
Oil Resistant
Jacket (Insulation) Material
Base Product Number
Environmental & Export Classifications
Product Questions and Answers
Additional Resources
Discontinued
This product is no longer carried by DigiKey.
Spool
QuantityUnit PriceExt Price
Manufacturers Standard Package
Alternate Color
HOOK-UP STRND 18AWG BLK 100'
In-Stock: 10
HOOK-UP STRND 18AWG WHT 100'
In-Stock: 4
HOOK-UP STRND 18AWG YEL 100'
In-Stock: 5
HOOK-UP STRND 18AWG BLU 100'
In-Stock: 7
HOOK-UP STRND 18AWG BRN 100'
In-Stock: 3
Alternate Length
HOOK-UP STRND 18AWG 300V RED 50'
In-Stock: 13
HOOK-UP STRND 18AWG RED
In-Stock: 3495
HOOK-UP STRND 18AWG 300V RED 25'