1672-18-1-0500-003-1-TS
DigiKey Part Number
CN371Y-100-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
1672-18-1-0500-003-1-TS
Description
HOOK-UP STRND 18AWG YEL 100'
Customer Reference
Detailed Description
18 AWG Hook-Up Wire 34/0.0071" Yellow 300V 100.0' (30.5m)
Category
Jacket (Insulation) Diameter
0.122" (3.10mm)
Mfr
Jacket (Insulation) Thickness
0.016" (0.41mm)
Packaging
Spool
Length
100.0' (30.5m)
Part Status
Discontinued at DigiKey
Voltage
300V
Cable Type
Operating Temperature
-10°C ~ 105°C
Wire Gauge
Jacket Color
Conductor Strand
34/0.0071"
Ratings
UL Style 1672
Conductor Material
Features
Oil Resistant
Jacket (Insulation) Material
Base Product Number
Environmental & Export Classifications
Product Questions and Answers
Additional Resources
In-Stock: 5
Check for Additional Incoming Stock
Spool
QuantityUnit PriceExt Price
Manufacturers Standard Package
Alternate Color
HOOK-UP STRND 18AWG BLK 100'
In-Stock: 10
HOOK-UP STRND 18AWG WHT 100'
In-Stock: 4
HOOK-UP STRND 18AWG RED 100'
In-Stock: 0
HOOK-UP STRND 18AWG BLU 100'
In-Stock: 7
HOOK-UP STRND 18AWG BRN 100'
In-Stock: 3
Alternate Length
HOOK-UP STRND 18AWG 300V YEL 50'
In-Stock: 7
HOOK-UP STRND 18AWG YELLOW
In-Stock: 0
HOOK-UP STRND 18AWG 300V YEL 25'