1430-16-1-0500-003-1-TS
DigiKey Part Number
CN634Y-25-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
1430-16-1-0500-003-1-TS
Description
HOOK-UP STRND 16AWG 300V YEL 25'
Customer Reference
Detailed Description
16 AWG Hook-Up Wire 26/0.0100" Yellow 300V 25.00' (7.62m)
Category
Jacket (Insulation) Diameter
0.095" (2.41mm)
Mfr
Jacket (Insulation) Thickness
0.016" (0.41mm)
Packaging
Spool
Length
25.00' (7.62m)
Part Status
Active
Voltage
300V
Cable Type
Operating Temperature
-10°C ~ 105°C
Wire Gauge
Jacket Color
Conductor Strand
26/0.0100"
Ratings
UL Style 1430
Conductor Material
Features
Oil Resistant
Jacket (Insulation) Material
Base Product Number
Environmental & Export Classifications
Product Questions and Answers
Additional Resources
In-Stock: 10
Check for Additional Incoming Stock
Value Added Item
Spool
QuantityUnit PriceExt Price
Manufacturers Standard Package
Alternate Color
HOOK-UP STRND 16AWG 300V BLK 25'
In-Stock: 0
HOOK-UP STRND 16AWG 300V WHT 25'
In-Stock: 18
HOOK-UP STRND 16AWG 300V RED 25'
In-Stock: 1
HOOK-UP STRND 16AWG 300V BLU 25'
In-Stock: 29
HOOK-UP STRND 16AWG 300V BRN 25'
In-Stock: 9
Alternate Length
HOOK-UP STRND 16AWG YEL FOOT
In-Stock: 0
HOOK-UP STRND 16AWG YEL 100'
In-Stock: 1
HOOK-UP STRND 16AWG 300V YEL 50'