Image for 1430-16-1-0500-003-1-TS is not available
1430-16-1-0500-003-1-TS
DigiKey Part Number
1175-1430-16-1-0500-003-1-TS-DS-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
1430-16-1-0500-003-1-TS
Description
HOOK-UP STRND 16AWG YEL FOOT
Manufacturer Standard Lead Time
20 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
16 AWG Hook-Up Wire 26/0.0100" Yellow 300V Enter Number of Feet in Order Quantity
Category
Jacket (Insulation) Thickness
0.016" (0.41mm)
Mfr
Length
Enter Number of Feet in Order Quantity
Part Status
Active
Voltage
300V
Cable Type
Operating Temperature
-10°C ~ 105°C
Wire Gauge
Jacket Color
Conductor Strand
26/0.0100"
Ratings
UL Style 1430
Conductor Material
Features
Oil Resistant
Jacket (Insulation) Material
Spool Size
500.0' (152.4m)
Jacket (Insulation) Diameter
0.095" (2.41mm)
Base Product Number
Environmental & Export Classifications
Product Questions and Answers
Additional Resources
In-Stock: 0 Feet
Check Lead Time
Request Stock Notification
LengthUnit Price (Per Foot)Ext Price
Manufacturers Standard Package
Alternate Length
HOOK-UP STRND 16AWG YEL 100'
In-Stock: 1
HOOK-UP STRND 16AWG 300V YEL 50'
In-Stock: 2
HOOK-UP STRND 16AWG YEL 500'
In-Stock: 0
HOOK-UP STRND 16AWG 300V YEL 25'