1426-10-1-250-002-1-TS
DigiKey Part Number
1175-1426-10-1-250-002-1-TS-ND
1175-1426-10-1-250-002-1-TS-DS-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
1426-10-1-250-002-1-TS
Description
HOOK-UP STRND 10AWG WHT METER
Manufacturer Standard Lead Time
20 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
10 AWG Hook-Up Wire 105/0.0100" White 600V 820.2' (250.0m)
Category
Jacket (Insulation) Diameter
0.185" (4.70mm)
Mfr
Jacket (Insulation) Thickness
0.033" (0.84mm)
Packaging
Spool
Digi-Spool®, Continuous Spool
Length
820.2' (250.0m)
Part Status
Active
Voltage
600V
Cable Type
Jacket Color
Wire Gauge
Ratings
UL Style 1426
Conductor Strand
105/0.0100"
Features
Oil Resistant
Conductor Material
Base Product Number
Jacket (Insulation) Material
Environmental & Export Classifications
Product Questions and Answers
Additional Resources
In-Stock: 1,731 Meters
Check for Additional Incoming Stock
Digi-Spool®, Continuous Spool
LengthUnit Price (Per Meter)Ext Price
Manufacturers Standard Package
Spool
Alternate Color
HOOK-UP 10AWG 600V RED 820.2'
In-Stock: 0
HOOK-UP 10AWG 600V GREEN 820.2'