11047-20-1-0500-007-1-TS
DigiKey Part Number
CN140G-500-ND
1175-11047-20-1-0500-007-1-TS-DS-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
11047-20-1-0500-007-1-TS
Description
HOOK-UP STRND 20AWG GREEN
Manufacturer Standard Lead Time
20 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
20 AWG Hook-Up Wire 21/0.0071" Green 600V 500.0' (152.4m)
Category
Jacket (Insulation) Diameter
0.071" (1.80mm)
Mfr
Jacket (Insulation) Thickness
0.009" (0.23mm)
Packaging
Spool
Digi-Spool®, Continuous Spool
Length
500.0' (152.4m)
Part Status
Active
Voltage
600V
Cable Type
Operating Temperature
-10°C ~ 105°C