EKZE500ETD471MK20S is out of stock and can be placed on backorder.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
Chemi-Con
In Stock: 10,507
Datasheet
Parametric Equivalent
Chemi-Con
In Stock: 0
Datasheet
In Stock: 90
In Stock: 100
Upgrade
Nichicon
In Stock: 470
CORNELL DUBILIER KNOWLES
Würth Elektronik
Würth Elektronik
In Stock: 4
Chinsan (Elite)
Nichicon
470 µF 50 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can 5000 Hrs @ 105°C
EKZE500ETD471MK20S
DigiKey Part Number
565-EKZE500ETD471MK20SCT-ND - Cut Tape (CT)
565-EKZE500ETD471MK20STB-ND - Tape & Box (TB)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
EKZE500ETD471MK20S
Description
CAP ALUM 470UF 20% 50V RADIAL TH
Manufacturer Standard Lead Time
18 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Category
Applications
Mfr
Ripple Current @ Low Frequency
1.025 A @ 120 Hz
Series
Ripple Current @ High Frequency
2.05 A @ 100 kHz
Packaging
Cut Tape (CT)
Tape & Box (TB)
Impedance
27 mOhms
Part Status
Active
Lead Spacing
0.197" (5.00mm)
Capacitance
Size / Dimension
0.492" Dia (12.50mm)
Tolerance
±20%
Height - Seated (Max)
0.846" (21.50mm)
Voltage - Rated
50 V
Mounting Type
Lifetime @ Temp.
5000 Hrs @ 105°C
Package / Case
Radial, Can
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C