EKY-500ETD471MK20S is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Direct
Nichicon
In Stock: 470
Datasheet
Similar
Panasonic Industry
In Stock: 1,563
Datasheet
470 µF 50 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can 10000 Hrs @ 105°C
EKY-500ETD471MK20S
DigiKey Part Number
565-EKY-500ETD471MK20STB-ND - Tape & Box (TB)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
EKY-500ETD471MK20S
Description
CAP ALUM 470UF 20% 50V RADIAL TH
Manufacturer Standard Lead Time
28 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Ripple Current @ Low Frequency
830 mA @ 120 Hz
Series
Ripple Current @ High Frequency
1.66 A @ 100 kHz
Packaging
Tape & Box (TB)
Impedance
45 mOhms
Lead Spacing
0.197" (5.00mm)
Capacitance
Size / Dimension
0.492" Dia (12.50mm)
Tolerance
±20%
Height - Seated (Max)
0.846" (21.50mm)
Voltage - Rated
50 V
Mounting Type
Lifetime @ Temp.
10000 Hrs @ 105°C
Package / Case
Radial, Can
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C