EKZE500ELL221MJ16S is out of stock and can be placed on backorder.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
Chemi-Con
In Stock: 9,936
Datasheet
Parametric Equivalent
Chemi-Con
In Stock: 1,641
Datasheet
In Stock: 969
Upgrade
Panasonic Industry
Upgrade
Nichicon
CORNELL DUBILIER KNOWLES
CORNELL DUBILIER KNOWLES
Würth Elektronik
Würth Elektronik
In Stock: 388
In Stock: 621
TDK
TDK
Panasonic Industry
220 µF 50 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can 4000 Hrs @ 105°C
EKZE500ELL221MJ16S
DigiKey Part Number
565-1709-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
EKZE500ELL221MJ16S
Description
CAP ALUM 220UF 20% 50V RADIAL TH
Manufacturer Standard Lead Time
24 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
EKZE500ELL221MJ16S Models
Category
Applications
Mfr
Ripple Current @ Low Frequency
685 mA @ 120 Hz
Series
Ripple Current @ High Frequency
1.37 A @ 100 kHz
Packaging
Bulk
Impedance
42 mOhms
Part Status
Active
Lead Spacing
0.197" (5.00mm)
Capacitance
Size / Dimension
0.394" Dia (10.00mm)
Tolerance
±20%
Height - Seated (Max)
0.689" (17.50mm)
Voltage - Rated
50 V
Mounting Type
Lifetime @ Temp.
4000 Hrs @ 105°C
Package / Case
Radial, Can
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C