PTMIC157YT050
DigiKey Part Number
4713-PTMIC157YT050TR-ND - Tape & Reel (TR)
4713-PTMIC157YT050CT-ND - Cut Tape (CT)
4713-PTMIC157YT050DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
PTMIC157YT050
Description
PTANT 20% 16V 150UF Y LSR 50
Manufacturer Standard Lead Time
15 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
150 µF Molded Tantalum Polymer Capacitor 16 V 2917 (7343 Metric) 50mOhm @ 100kHz
Category
ESR (Equivalent Series Resistance)
50mOhm @ 100kHz
Manufacturer
Cal-Chip Electronics, Inc.
Operating Temperature
-55°C ~ 105°C
Series
Lifetime @ Temp.
2000 Hrs @ 105°C
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Mounting Type
Surface Mount
Part Status
Active
Package / Case
2917 (7343 Metric)
Capacitance
150 µF
Size / Dimension
0.287" L x 0.169" W (7.30mm x 4.30mm)
Tolerance
±20%
Height - Seated (Max)
0.079" (2.00mm)
Voltage - Rated
16 V