FB100505T-121Y-S-2
DigiKey Part Number
4713-FB100505T-121Y-S-2TR-ND - Tape & Reel (TR)
4713-FB100505T-121Y-S-2CT-ND - Cut Tape (CT)
4713-FB100505T-121Y-S-2DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
FB100505T-121Y-S-2
Description
FERRITE BEAD 120 OHM 0402 1LN
Manufacturer Standard Lead Time
8 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
120 Ohms @ 100 MHz 1 Signal Line Ferrite Bead 0402 (1005 Metric) 800mA 300mOhm
Category
Current Rating (Max)
800mA
Manufacturer
Cal-Chip Electronics, Inc.
DC Resistance (DCR) (Max)
300mOhm
Series
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Package / Case
0402 (1005 Metric)
Part Status
Active
Mounting Type
Surface Mount
Filter Type
Signal Line
Height (Max)
0.024" (0.60mm)
Number of Lines
1
Size / Dimension
0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Impedance @ Frequency
120 Ohms @ 100 MHz