AEMD-CY1R-12002
DigiKey Part Number
516-AEMD-CY1R-12002TR-ND - Tape & Reel (TR)
516-AEMD-CY1R-12002CT-ND - Cut Tape (CT)
516-AEMD-CY1R-12002DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
AEMD-CY1R-12002
Description
LED WHITE SMD
Manufacturer Standard Lead Time
24 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
White LED Indication - Discrete 2.9V 3-SMD, Gull Wing
Category
Voltage - Forward (Vf) (Typ)
2.9V
Mfr
Current - Test
20mA
Series
Viewing Angle
18°
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Mounting Type
Part Status
Active
Package / Case
3-SMD, Gull Wing
Color
Size / Dimension
4.20mm L x 4.20mm W
Lens Style
Round with Domed Top
Height (Max)
7.70mm
Lens Size
3.90mm Dia