SRR1280-470M
DigiKey Part Number
SRR1280-470MTR-ND - Tape & Reel (TR)
SRR1280-470MCT-ND - Cut Tape (CT)
SRR1280-470MDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SRR1280-470M
Description
FIXED IND 47UH 2.9A 80 MOHM SMD
Manufacturer Standard Lead Time
24 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
47 µH Shielded Drum Core, Wirewound Inductor 2.9 A 80mOhm Max Nonstandard
EDA/CAD Models
SRR1280-470M Models
DC Resistance (DCR)
80mOhm Max
Series
Q @ Freq
24 @ 2.52MHz
Frequency - Self Resonant
7.5MHz
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C
Type
Drum Core, Wirewound
Inductance Frequency - Test
100 kHz
Tolerance
±20%
Size / Dimension
0.492" L x 0.492" W (12.50mm x 12.50mm)
Current Rating (Amps)
Height - Seated (Max)
0.315" (8.00mm)
Current - Saturation (Isat)
2.8A