SRP5030T-2R2M is out of stock and can be placed on backorder.
Available Substitutes:
Direct
Bourns Inc.
In Stock: 7,455
Datasheet
Direct
Pulse Electronics
In Stock: 3,831
Datasheet
Similar
Signal Transformer
2.2 µH Shielded Drum Core, Wirewound Inductor 5.5 A 35mOhm Max Nonstandard
SRP5030T-2R2M
DigiKey Part Number
SRP5030T-2R2MTR-ND - Tape & Reel (TR)
SRP5030T-2R2MCT-ND - Cut Tape (CT)
SRP5030T-2R2MDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SRP5030T-2R2M
Description
FIXED IND 2.2UH 5.5A 35 MOHM SMD
Manufacturer Standard Lead Time
18 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
SRP5030T-2R2M Models
Category
Current - Saturation (Isat)
9A
Mfr
Shielding
Shielded
Series
DC Resistance (DCR)
35mOhm Max
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test
100 kHz
Size / Dimension
0.224" L x 0.205" W (5.70mm x 5.20mm)
Tolerance
±20%
Height - Seated (Max)
0.118" (3.00mm)