SCIHP0530-2R2
DigiKey Part Number
SCIHP0530-2R2-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SCIHP0530-2R2
Description
FIXED IND 2.2UH 5.5A SMD
Manufacturer Standard Lead Time
20 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
2.2 µH Unshielded Wirewound Inductor 5.5 A Nonstandard
Category
Current - Saturation (Isat)
9A
Mfr
Shielding
Unshielded
Series
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Packaging
Tape & Reel (TR)
Inductance Frequency - Test
200 kHz
Part Status
Active
Mounting Type
Surface Mount
Type
Wirewound
Package / Case
Nonstandard
Inductance
Size / Dimension
0.205" L x 0.193" W (5.20mm x 4.90mm)
Tolerance
±20%
Height - Seated (Max)
0.118" (3.00mm)