SRP2512TMA-2R2M
DigiKey Part Number
118-SRP2512TMA-2R2MTR-ND - Tape & Reel (TR)
118-SRP2512TMA-2R2MCT-ND - Cut Tape (CT)
118-SRP2512TMA-2R2MDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SRP2512TMA-2R2M
Description
FIXED IND 2.2UH 3.1A 79.2 MOHM
Detailed Description
2.2 µH Shielded Inductor 3.1 A 79.2mOhm Max 1008 (2520 Metric) Flat Wire
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
SRP2512TMA-2R2M Models
Category
Q @ Freq
15 @ 1MHz
Mfr
Frequency - Self Resonant
45MHz
Series
Ratings
AEC-Q200
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C
Inductance Frequency - Test
1 MHz
Material - Core
Features
Flat Wire
Tolerance
±20%
Package / Case
1008 (2520 Metric)
Current Rating (Amps)
Supplier Device Package
1008
Current - Saturation (Isat)
3.4A
Size / Dimension
0.098" L x 0.079" W (2.50mm x 2.00mm)
Height - Seated (Max)
0.047" (1.20mm)
DC Resistance (DCR)
79.2mOhm Max