MPIA2512V3-2R2-R
DigiKey Part Number
283-MPIA2512V3-2R2-RTR-ND - Tape & Reel (TR)
283-MPIA2512V3-2R2-RCT-ND - Cut Tape (CT)
283-MPIA2512V3-2R2-RDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MPIA2512V3-2R2-R
Description
FIXED IND 2.2UH 2.8A 87 MOHM SMD
Manufacturer Standard Lead Time
19 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
2.2 µH Shielded Molded Inductor 2.8 A 87mOhm Max 1008 (2520 Metric)
Category
Shielding
Shielded
Mfr
DC Resistance (DCR)
87mOhm Max
Series
Frequency - Self Resonant
48MHz
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Ratings
AEC-Q200
Part Status
Active
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C
Type
Molded
Inductance Frequency - Test
1 MHz
Material - Core
Mounting Type
Surface Mount
Inductance
Package / Case
1008 (2520 Metric)
Tolerance
±20%
Supplier Device Package
1008
Current Rating (Amps)
Size / Dimension
0.098" L x 0.079" W (2.50mm x 2.00mm)
Current - Saturation (Isat)
3.5A
Height - Seated (Max)
0.049" (1.25mm)