SRN5020-220M is Obsolete and no longer manufactured.
Available Substitutes:
MFR Recommended
Bourns Inc.
In Stock: 6,985
Datasheet
Similar
Taiyo Yuden
In Stock: 1,117
Datasheet
Similar
Eaton - Electronics Division
22 µH Shielded Drum Core, Wirewound Inductor 1 A 312mOhm Max Nonstandard
SRN5020-220M
DigiKey Part Number
SRN5020-220MTR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SRN5020-220M
Description
FIXED IND 22UH 1A 312 MOHM SMD
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
SRN5020-220M Models
Category
Shielding
Shielded
Mfr
DC Resistance (DCR)
312mOhm Max
Series
Q @ Freq
11 @ 2.52MHz
Frequency - Self Resonant
13MHz
Part Status
Obsolete
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test
100 kHz
Package / Case
Nonstandard
Tolerance
±20%
Size / Dimension
0.197" L x 0.197" W (5.00mm x 5.00mm)
Current Rating (Amps)
Height - Seated (Max)
0.079" (2.00mm)
Current - Saturation (Isat)
900mA