SRN4012-4R7M is Obsolete and no longer manufactured.
Available Substitutes:
Direct
Bourns Inc.
In Stock: 1,703
Datasheet
4.7 µH Shielded Drum Core, Wirewound Inductor 1.5 A 114mOhm Max Nonstandard
SRN4012-4R7M
DigiKey Part Number
SRN4012-4R7MTR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SRN4012-4R7M
Description
FIXED IND 4.7UH 1.5A 114 MOHM
Customer Reference
Detailed Description
Category
Current - Saturation (Isat)
1.2A
Mfr
Shielding
Shielded
Series
DC Resistance (DCR)
114mOhm Max
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C
Part Status
Obsolete
Inductance Frequency - Test
100 kHz
Size / Dimension
0.157" L x 0.157" W (4.00mm x 4.00mm)
Tolerance
±20%
Height - Seated (Max)
0.047" (1.20mm)