SRN4012T-4R7M
DigiKey Part Number
SRN4012T-4R7M-TR-ND - Tape & Reel (TR)
SRN4012T-4R7M-CT-ND - Cut Tape (CT)
SRN4012T-4R7M-DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SRN4012T-4R7M
Description
FIXED IND 4.7UH 1.5A 95 MOHM SMD
Detailed Description
4.7 µH Shielded Drum Core, Wirewound Inductor 1.5 A 95mOhm Nonstandard
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
SRN4012T-4R7M Models
Category
Shielding
Shielded
Mfr
DC Resistance (DCR)
95mOhm
Series
Q @ Freq
6 @ 100kHz
Frequency - Self Resonant
45MHz
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C
Type
Drum Core, Wirewound
Inductance Frequency - Test
100 kHz
Package / Case
Nonstandard
Tolerance
±20%
Size / Dimension
0.157" L x 0.157" W (4.00mm x 4.00mm)
Current Rating (Amps)
Height - Seated (Max)
0.047" (1.20mm)
Current - Saturation (Isat)
1.2A