PDB241-GTR01-105A2 | |
|---|---|
DigiKey Part Number | PDB241-GTR01-105A2-ND |
Manufacturer | |
Manufacturer Product Number | PDB241-GTR01-105A2 |
Description | POT 1M OHM 1/4W CARBON LOG |
Manufacturer Standard Lead Time | 23 Weeks |
Customer Reference | |
Detailed Description | 1M Ohm 1 Gang Logarithmic Panel Mount Potentiometer 1.0 Turns Carbon 0.25W, 1/4W Solder Lug |
Datasheet | Datasheet |
EDA/CAD Models | PDB241-GTR01-105A2 Models |
Category | Adjustment Type User Defined |
Manufacturer Bourns Inc. | Rotation 300° |
Series | Resistive Material Carbon |
Packaging Bulk | Termination Style Solder Lug |
Part Status Active | Actuator Type Knurled and Slotted |
Resistance (Ohms) 1M | Actuator Length 0.748" (19.00mm) |
Tolerance ±20% | Actuator Diameter 0.236" (6.00mm) |
Power (Watts) 0.25W, 1/4W | Bushing Thread 3/8-32 |
Built in Switch None | Mounting Type Panel Mount |
Number of Turns 1.0 | Size - Body Round - 0.945" Dia (24.00mm) |