PDB183-GTR02-105A2 | |
|---|---|
DigiKey Part Number | 118-PDB183-GTR02-105A2-ND |
Manufacturer | |
Manufacturer Product Number | PDB183-GTR02-105A2 |
Description | POT 1M OHM 1/10W CARBON LOG |
Manufacturer Standard Lead Time | 23 Weeks |
Customer Reference | |
Detailed Description | 1M Ohm 1 Gang Logarithmic Panel Mount Potentiometer 1.0 Turns Carbon 0.1W, 1/10W Solder Lug |
Datasheet | Datasheet |
Category | Number of Gangs 1 |
Manufacturer Bourns Inc. | Adjustment Type User Defined |
Series | Rotation 300° |
Packaging Tray | Resistive Material Carbon |
Part Status Active | Termination Style Solder Lug |
Resistance (Ohms) 1M | Actuator Type Round |
Tolerance ±20% | Actuator Length 0.748" (19.00mm) |
Power (Watts) 0.1W, 1/10W | Actuator Diameter 0.236" (6.00mm) |
Built in Switch Push-Pull, DPDT | Mounting Type Panel Mount |
Number of Turns 1.0 | Size - Body Round - 0.669" Dia (17.00mm) |