PDA241-SRT00-504A2
PDA241-SRT00-504A2
PDA241-SRT00-504A2
DigiKey Part Number
PDA241-SRT00-504A2-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
PDA241-SRT00-504A2
Description
POT 500K OHM 1/4W CARBON LOG
Customer Reference
Detailed Description
500k Ohm 1 Gang Logarithmic Panel Mount Potentiometer 1.0 Turns Carbon 0.25W, 1/4W Solder Lug
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
PDA241-SRT00-504A2 Models
Category
Number of Gangs
1
Manufacturer
Bourns Inc.
Adjustment Type
User Defined
Series
Rotation
300°
Packaging
Bulk
Resistive Material
Carbon
Part Status
Obsolete
Termination Style
Solder Lug
Resistance (Ohms)
500k
Actuator Type
Knurled and Slotted
Tolerance
±15%
Actuator Length
0.748" (19.00mm)
Power (Watts)
0.25W, 1/4W
Actuator Diameter
0.236" (6.00mm)
Built in Switch
None
Bushing Thread
3/8-32
Number of Turns
1.0
Mounting Type
Panel Mount
Features
Long Life
Size - Body
Round - 0.953" Dia (24.20mm)