MOV-20D911K
DigiKey Part Number
MOV-20D911K-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MOV-20D911K
Description
VARISTOR 910V 6.5KA DISC 20MM
Detailed Description
910 V 6.5 kA Varistor 1 Circuit Through Hole Disc 20mm
EDA/CAD Models
MOV-20D911K Models
Varistor Voltage (Max)
1.001 kV
Energy
282J
Capacitance @ Frequency
528 pF @ 1 kHz
Maximum AC Volts
550 V
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C
Maximum DC Volts
745 V
Varistor Voltage (Min)
819 V
Package / Case
Disc 20mm
Varistor Voltage (Typ)
910 V