MOV-20D471K
DigiKey Part Number
MOV-20D471K-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MOV-20D471K
Description
VARISTOR 470V 6.5KA DISC 20MM
Detailed Description
470 V 6.5 kA Varistor 1 Circuit Through Hole Disc 20mm
EDA/CAD Models
MOV-20D471K Models
Varistor Voltage (Max)
517 V
Current - Surge
6.5 kA
Series
Energy
220J
Packaging
Bulk
Capacitance @ Frequency
1020 pF @ 1 kHz
Maximum AC Volts
300 V
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C
Maximum DC Volts
385 V
Varistor Voltage (Min)
423 V
Package / Case
Disc 20mm
Varistor Voltage (Typ)
470 V