CD214L-T11CALF is Obsolete and no longer manufactured.
Bourns Inc.
In Stock: 5,645
Littelfuse Inc.
In Stock: 2,779
Datasheet
Similar
Taiwan Semiconductor Corporation
Comchip Technology
18.2V Clamp 164.8A Ipp Tvs Diode Surface Mount DO-214AB (SMC)
DO-214AB
CD214L-T11CALF
DigiKey Part Number
CD214L-T11CALF-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
CD214L-T11CALF
Description
TVS DIODE 11VWM 18.2VC SMC
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
CD214L-T11CALF Models
Category
Current - Peak Pulse (10/1000µs)
164.8A
Mfr
Power - Peak Pulse
3000W (3kW)
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C (TJ)
Bidirectional Channels
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
11V
Package / Case
DO-214AB, SMC
Voltage - Breakdown (Min)
12.2V
Supplier Device Package
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
18.2V