CD214C-T16CALF is Obsolete and no longer manufactured.
Bourns Inc.
In Stock: 7,938
Littelfuse Inc.
In Stock: 5,239
Comchip Technology
26V Clamp 57.7A Ipp Tvs Diode Surface Mount DO-214AB (SMC)
DO-214AB
CD214C-T16CALF
DigiKey Part Number
CD214C-T16CALF-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
CD214C-T16CALF
Description
TVS DIODE 16VWM 26VC SMC
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
CD214C-T16CALF Models
Category
Current - Peak Pulse (10/1000µs)
57.7A
Mfr
Power - Peak Pulse
1500W (1.5kW)
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C (TJ)
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
16V
Voltage - Breakdown (Min)
17.8V
Supplier Device Package
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
26V