5.0SMDJ16CA
DigiKey Part Number
5.0SMDJ16CATR-ND - Tape & Reel (TR)
5.0SMDJ16CACT-ND - Cut Tape (CT)
5.0SMDJ16CADKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
5.0SMDJ16CA
Description
TVS DIODE 16VWM 26VC DO214AB
Manufacturer Standard Lead Time
24 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
26V Clamp 193A Ipp Tvs Diode Surface Mount DO-214AB (SMCJ)
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
5.0SMDJ16CA Models
Category
Current - Peak Pulse (10/1000µs)
193A
Mfr
Power - Peak Pulse
5000W (5kW)
Series
Power Line Protection
Yes
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Applications
Telecom
Part Status
Active
Operating Temperature
-65°C ~ 150°C (TJ)
Type
Zener
Mounting Type
Surface Mount
Bidirectional Channels
1
Package / Case
DO-214AB, SMC
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
16V
Supplier Device Package
Voltage - Breakdown (Min)
17.8V
Base Product Number
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
26V