3362U-1-204A is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
Bourns Inc.
In Stock: 0
Datasheet
Parametric Equivalent
Bourns Inc.
In Stock: 240
Datasheet
In Stock: 109
In Stock: 1,245
In Stock: 131
In Stock: 252
Vishay Sfernice
200 kOhms 0.5W, 1/2W PC Pins Through Hole Trimmer Potentiometer Cermet 1.0 Turn Top Adjustment
3362U-1-204A
DigiKey Part Number
3362U-1-204A-ND - Tape & Box (TB)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
3362U-1-204A
Description
TRIMMER 200K OHM 0.5W PC PIN TOP
Detailed Description
EDA/CAD Models
3362U-1-204A Models
Temperature Coefficient
±100ppm/°C
Adjustment Type
Top Adjustment
Packaging
Tape & Box (TB)
Mounting Type
Through Hole
Resistance
200 kOhms
Power (Watts)
0.5W, 1/2W
Size / Dimension
Rectangular - 0.275" x 0.260" Face (6.99mm x 6.60mm)
Tolerance
±10%